пʼятниця, 21 квітня 2023 р.

Використання цифрових технологій та інструментів під час освітнього процесу. Інтерактивні дошки

            З початку пандемії освітянам довелося швидко опановувати нові онлайн-сервіси та додатки. На щастя, стрімкий розвиток технологій дозволяє використовувати віртуальні помічники: онлайн-дошки, сервіси для створення тестів та інтерактивних завдань тощо.

Років десять тому вчительство могло лише мріяти про такі можливості, якби довелося працювати дистанційно. Про «сервіси-помічники» вчителів, без яких важко уявити повноцінне онлайн-заняття, я сьогодні розповім.

Я раджу учителям використовувати віртуальні інтерактивні дошки. Адже це досить ефективний інструмент для дистанційного навчання, який дає змогу продукувати матеріал (зображення, фото, відео та текст). 

Види інтерактивних дошок: 

Існує чимало способів використання інтерактивних дощок під час дистанційного навчання. Зазвичай їх застосовують для організації групової або проєктної роботи, для проведення «мозкового штурму», для узагальнення та систематизації знань або ж для рефлексії. Ще такі дошки зручні для розміщення навчальної інформації.

Коротко про інтерактивні дошки:

  1. Padlet. Це інструмент для спільної роботи під час дистанційки, створений для обговорення ідей, проєктів і концепцій. Він чудово підходить для організації інтерактивної роботи, а також для додавання навчальних матеріалів на самостійне опрацювання. У цьому онлайн-ресурсі є можливість запрошувати учнів для внесення правок, доповнень або відстежень результатів. Інтерактивна дошка може використовуватися індивідуально та колективно. У падлети (блокноти) можна завантажувати різні типи файлів: зображення, посилання, документи, музику чи відео. Дошку можна відправити поштою, експортувати в PDF чи зображення або поширити в соціальні мережі.
  2. Jambord. Цю дошку зручно використовувати для обговорення проєктів, створення нотаток, рефлексії, мозкового штурму чи для індивідуальних проєктів. Ще дошка стане помічником під час обміну ідеями для вирішення певного завдання, а також для виконання домашніх завдань на дистанційній платформі. 
  3. IDroo. У цій інтерактивній дошці є набір інструментів для малювання та введення математичних формул. Тут можна змінювати колір та шрифт тексту. На дошці можна працювати одночасно кільком користувачам. 
  4. Linoit. Це віртуальна дошка оголошень, яка пропонує різноманітні шаблони та дозволяє публікувати нотатки, відео та документи. Чудово підходить для створення нотаток та інструкцій для виконання завдань і для проведення рефлексії. Можна організувати творчі види робіт: розподіли, об'єднай, напиши своє враження тощо.
  5. Twiddla. Дошка призначена для спільної роботи учнів. На ній можна розміщувати тексти, ілюстрації, математичні формули та геометричні параметри, вбудовувати документи. Також дошка дає можливість спілкуватися за допомогою чату та звуку.
  6. Miro (RealtimeBoard). Сервіс містить набір шаблонів, які допомагають структурувати навчальний матеріал. Чудово підходить для проведення мозкового штурму. Є можливість завантажувати документи, таблиці та зображення. Можна малювати схеми та графіки.
  7. Conceptboard. Сервіс зручний для ведення проєктів (звичайних та соціальних). На дошку можна додавати зображення та документи, малюнки, нотатки тощо. В інтерфейс вбудований чат, де зручно вести дискусії. 
  8. Groupboard. Ця дошка підходить для ведення онлайн-уроків в режимі реального часу. Тут можна залишати нотатки та малювати. Є лазерний покажчик. Можна робити скриншоти дошки. Максимально допустима кількість учасників (у безкоштовній версії) – 10. 
  9. Drawchat. Зручний безкоштовний сервіс, на якому не потрібно реєструватися. Дошка має доступ до вебкамери та мікрофону. Є вбудований відеочат.
  10. Limnu. Цей ресурс найбільш наближений по стилю до реальної маркерної дошки. Є доступ із будь-якого браузера або через мобільний додаток.
  11. Classroomscreen. У цьому онлайн-ресурсі є можливість змінювати тло, а також запускати таймер під час виконання учнями певних завдань. Є всі необхідні інструменти для проведення онлайн-заняття. Цей онлайн-ресурс може стати непоганою альтернативою шкільній дошці. 

Інтерактивний сервіс від Google – онлайн дошка Jamboard

Google Jamboard призначена для швидкої і наочної фіксації всього, що може стати в нагоді, під час навчання учнів, творчого пошуку вчителя. Багато в чому вона схожа на звичайну білу дошку, де ви можете намалювати маркером що-завгодно, не обмежуючи себе умовностями форматування.

Однак, на відміну від звичайної дошки, дошка Google Jamboard не має обмежень за розміром вільного місця і кількістю учасників, які можуть на ній що-небудь малювати одночасно. Більше того, все що намальовано на Google Jamboard, можна зберегти на Google Drive і потім знайти та користуватися далі. Отже, матеріали записані на Google Jamboard, нікуди не зникнуть з часом, на відміну від записів на звичайній шкільній дошці.

Крім сервісу Google Jamboard існують також мобільні додатки  та інтерактивна дошка (пристрій) з тією ж назвою.

У чому ж їх відмінність ?

Дошка Google Jamboard спеціально розроблена таким чином, щоб їй було максимально зручно використовувати в процесі роботи. До неї додаються зручна пластикова “крейда” та “губка”, за допомогою яких її використання настільки інтуїтивно зрозуміло і зручно, що це не вимагає ніякого навчання. Крім того, дошка Google Jamboard містить в своєму інтерфейсі повний набір функцій малювання, включаючи управління різними кистями, розпізнавання рукописного введення і т.д.

У школах є багато інтерактивних дощок різних виробників, вартості та складності. Тому ми не будемо аналізувати тут ці пристрої, а розглянемо, яким чином нам можуть бути корисними одноіменні інтернет-сервіс та додатки.

Мобільний додаток для платформ Android і iOS можна запустити на смартфоні, планшеті. Однак, мобільні версії Google Jamboard для Android і iOS не підтримують  введення пером в повній формі і мають інші обмеження по можливостях редагування  сесій. Зате тут присутні додаткові можливості: завантаження файлів з Google Диска та перетворення писаного тексту в друкований і вирівнювання намальованих ліній.

Для того, щоб використовувати Google Jamboard мінімінально необхідно мати хоча б один смартфон чи планшет. З мобільного додатка Google Jamboard ви можете створити нову Jam-сесію і потім дозволити підключитися до неї з будь-яких інших пристроїв необмеженому числу учасників, де б вони не знаходилися (при наявності у всіх учасників доступу до Інтернету).

Отож, зараз я практично покажу створення та використання дошок IDroo, Padlet, Google Jamboard

І мені допоможе створена мною дошка Padlet.

Немає коментарів:

Дописати коментар